Bitcoin: Příručka pro začátečníky

Bitcoin, první decentralizovanou kryptoměnu historie, již znají desítky, spíše stovky milionů lidí po celém světě. Přesto se odhaduje, že počet uživatelů má v řádech jednotek milionů. Je to pochopitelné – měna vznikla teprve v roce 2009 a prošla a prochází bouřlivým obdobím.

Přidat se mezi uživatele je dnes relativně snadné. Ještě před několika málo lety bývaly doby, kdy jste bitcoiny mohli získat pouze od několika málo lidí, pouze osobně a bez hluboké znalosti počítačové bezpečnosti jste měli téměř jistotu, že se vám nějaké bitcoiny dříve nebo později ztratí nebo budou ukradeny.

Dnes je situace diametrálně odlišná. Pokud se chcete mezi uživatele přidat nebo si jen měnu vyzkoušet, není nic snazšího.

Prvním krokem k práci s bitcoinem je založení peněženky. Stejně jako v reálném životě můžete mít několik peněženek a v každé peněžence přihrádky. Těm se ve světě kryptoměn říká adresy. Bitcoin je jednou z kryptoměn, protože je založen na asymetrické kryptografii. Jejím principem je vygenerování páru klíčů, veřejného a privátního. Asymetrická je proto, protože z privátního klíče lze snadno odvodit klíč veřejný, ale naopak to možné není. Privátní klíč tak držíte schovaný a používáte ho pouze k podepisování transakcí, veřejný klíč naopak můžete veřejně ukazovat. Veřejný klíč je vaše adresa. Na tu vám můžou stejně jako na váš účet u banky kdykoliv přijít peníze, ale pouze vlastník privátního klíče nimi může disponovat.

Pro jednoduchou správu klíčů byly vytvořeny právě peněženky. Uživatel poté v prostředí peněženky nemusí příliš přemýšlet a jedním kliknutím bitcoiny přijímá a odesílá.

Stáhněte si peněženku na počítač: MultiBit, Electrum, Copay, Armory a další.

Založte si peněženku na webu: CoinBase.com, Blockchain.info a další

Doporučuji si však vyzkoušet s bitcoiny pracovat v mobilní peněžence, která se hodí stejně jako klasická peněženka, na malé sumy do kapsy.

Android: Mycelium, Coinomi, Copay, Blockchain.info

iOS: breadwallet, Copay, Bither

Windows Mobile: Copay

BlackBerry: Bitcoin Wallet

„Nejpohodlnější cestou k prvním bitcoinům jsou bitcoinové bankomaty. Stačí mít nainstalovanou mobilní peněženku nebo vytisknutý QR kód své peněženky v počítači a ten přiložit ke čtečce na bankomatu. Bankomat tak pozná, kam má bitcoiny poslat. Do bankomatu pak už jen vložíte bankovky, ten je v daném kurzu s marží přepočítá na bitcoiny a požádá vás o potvrzení. Pokud souhlasíte, bitcoiny se vám takřka obratem přičtou do peněženky.

Takových bankomatů je v Čechách několik, v Praze jsou umístěny například v Paralelní Polis, na Arkádách Pankrác, v Centru Nový Smíchov, ve Slovanském domě nebo na Arbesově náměstí. V Brně je bankomat v Galerii Vaňkovka.“

V Čechách a nejen zde můžete také využít služeb směnárny. Obvykle mají vyšší marži, ale nemusíte fyzicky k bankomatu. Nejlepší volbou je česká Simplecoin.cz. Do formuláře vyplníte e-mail a adresu peněženky a množství bitcoinů, které chcete zakoupit. Následně stačí poslat směnárně koruny a ta vám pošle bitcoiny. Není nutné a pro začátek ani vhodné chodit rovnou na burzu. Sice se tam dají pořídit bitcoiny levněji, ale vstup je byrokraticky náročný a řadu lidí odradí. Pro začátek je lepší bankomat nebo směnárna.

Bitcoiny se dají také těžit, nicméně v současné době je to vhodné pouze pro ty, kteří se chtějí těžbě věnovat a mají kapitál k nákupu drahého těžebního hardware. Na internetu se dá i pronajmout výkon jiného těžaře a přenést riziko a s ním i možné zisky a ztráty na sebe, ale je vhodné se před takovou investicí poradit s někým, kdo bitcoinu rozumí. Na vlastním počítači dnes již bitcoiny nevytěžíte.

Pokud už bitcoiny máte a máte jich hodně je vhodné je chránit. V krátké historii bitcoinu byly ukradeny malé i nepředstavitelně velké sumy. Internet k tomu přímo vybízí.

„Většina pokročilých uživatelů doporučuje kombinovat různé druhy ochrany a úschovy bitcoinů. Malá část peněz může být v peněžence na chytrém telefonu či v klientu typu MultiBit a zbývající větší část uložená na dvou různých zařízeních pod fyzickým zámkem. Ostatně stále jde jen o peníze a obdobně se chovají obezřetní lidé i dnes. V peněžence je rozumné nosit pouze malý obnos na běžné platby a zbytek peněz mít uschovaný ve vlastním trezoru či v bance. Bitcoin není jiný.“

O zásadní posun se zasadil český startup SatoshiLabs, který vyvinul hardwarovou peněženku zvanou Trezor. Jde o malé zařízení podobné USB donglu, v kterém se skrývá malý jednoúčelový počítač. Trezor zajišťuje, že se při pokusu odeslat bitcoiny z počítače, ke kterému je Trezor připojený, musí ještě fyzicky zmáčknout potvrzovací tlačítko na samotném zařízení. Pokud chcete odeslat bitcoiny vy, potom na Trezoru transakci potvrdíte. Trezor funguje na jednoduchém principu – když chcete poslat z peněženky bitcoiny, škodlivý software může zachytit privátní klíče k adresám vašich peněženek, avšak pokud jsou tyto privátní klíče uložené mimo počítač, například v Trezoru, potom není co zachytávat.

Pro první nákup však není nutné ochranu ihned řešit. Pokud jste si nahráli bitcoiny z bankomatu do telefonu, můžete přejít k placení. Kde můžete platit bitcoiny najdete nejlépe na coinmap.org. V Praze existuje mnoho fyzických míst, ale prakticky kdokoliv může využít bitcoinu při nákupu zboží na internetu. Online obchodů, které přijímají bitcoin, je celá řada, z nejznámějších například DámeJídlo.cz.

Pro transakci se jednoduše vygeneruje QR kód nebo nová adresa v peněžence obchodníka a vám stačí pouze v telefonu otevřít svou peněženku (na počítači se může i otevřít sama), zmáčknout „send“, naskenovat QR kód, čímž se předvyplní odesílací formulář (kde je pouze adresa příjemce a částka) a potvrdit. Všechno to zabere přibližně stejně, možná méně času, než průměrná platba kartou.

Nakonec, pokud jste své bitcoiny odeslali, můžete zobrazit na blockchain.info adresu, z které odešly a podívat se na detaily transakce. Uvidíte, že čeká na potvrzení, tedy na ověření sítí, že platíte prostředky, které skutečně máte. Můžete se podívat i do peněženky příjemce a vidět jeho transakce a na jiné adresy, na které se můžete také podívat a proklikat se, kamkoliv budete chtít.

Celý výše popsaný proces získání a utracení prvních bitcoinů může trvat pouhých pár minut. Stáhnout si peněženku, poslat si peníze z bankomatu nebo ze směnárny a odeslat je. Zkuste si to už dnes, v budoucnu to bude čím dál běžnější.

Text je ukázkou z knihy „Bitcoin: Peníze budoucnosti“, kterou vydali Dominik Stroukal a Jan Skalický.