Mgr. Ing. Dominik Stroukal, Ph.D​Mgr. Ing. Dominik Stroukal, Ph.D​

Co dělám

Co jsem vystudoval

 • 2012-2017, Vysoká škola ekonomická v Praze, Ekonomická teorie (Ph.D.)
 • 2008-2013, Univerzita Karlova v Praze, Mediální Studia (Mgr.), Mediální Studia (Bc.)
 • 2007-2012, Vysoká škola ekonomická v Praze, Ekonomická analýza (Ing.), Ekonomie (Bc.)
 • Desítky různých MOOC kurzů a seminářů a letních škol po celém světě.

O čem přednáším

 • Peníze: Nevím, jak peníze vydělat, ale vím, kde a jak vznikají, proč je špatně, že je to zrovna tak, co to způsobuje a proč bychom měli sledovat, kudy nové peníze tečou.
 • Bitcoin: Napsal jsem první knihu o Bitcoinu a roky o něm přednášel. Vím, proč je úžasný, jaké jsou jeho limity a proč blockchain nespasí svět.
 • Hospodářský cyklus: Nevím, kdy přijde další krize. Ale vím, jak krize vznikají, proč se nafukují bubliny a jak praskají.
 • Žijeme v nejlepší době dějin: Když se narodila babička mé babičky, umíralo v nejbohatší zemi na světě každé třetí dítě. Máme se úplně nejvíc nejlíp. Dokážu to na datech.
 • Transhumanismus: Byl jsem jedním z prvních lidí v ČR, kteří si nechali implantovat čip do ruky. Proč? Co všechno lze dělat spojením lidského těla a technologie?
 • Ekonomie médií: Ani ne tak o penězích, jako o tom, proč se média chovají tak, jak se chovají.
 • Dark Web: Příběh skryté části internetu a co si z něho můžeme odnést. Zdaleka to není tak divoké, jak si myslíte.

Co jsem dělal

Co mě baví

 •  S manželkou Barčou rozmazlujeme dceru Rebeku, syna Gabriela a kocoury Lva a Tygra. Mívali jsme i ježečka, který se narodil jako Hagrid, ale pro nás to byl Jesus.
 • Mám rád poezii, aktivně i pasivně. S výjimkou pro desetiletého adekvátní spolupráce s tátou Alešem na knížce básniček Zvířátkování, zhruba desítce sborníků a jedné téměř nekonečné básně, která mi pomáhala žádat o ruku, prozatím šuplíkařím.
 • Poslouchám metal. Spotify za 2018 mi řeklo, že nejvíc jsem naposlouchal Anaal Nathrakh, Behemoth a poslední Dimmu Borgir. Rád se ale vrátím k Faith No More, Soundgarden, Pearl Jam nebo Kiss.
 • Narodil jsem se v Žatci a stále jsem žatecký občan, i když jsem se usadil ve Strašnicích.
 • Rád se dívám na hezkou typografii, brzy bych se chtěl dostat na 100 navštívených zemí, snažím se poznat zákoutí skotské whiskey, rád si zalyžuju, krátce zaběhám nebo zatančím. Peaky Blinders. Guiness. Nejúžasněji bylo v Íránu a v Kolumbii. Gruzínci jsou taky boží. Nejvíc mi k srdci přirostlo Irsko. Nezapomenu na Sao Tome. Kuba, Las Vegas a Singapur překvapí, i když to čekáte.

Stručněji

Dominik Stroukal je hlavní ekonom Platební instituce Roger. Je vedoucím katedry ekonomie na VŠ CEVRO institut, je autorem několika knih, provází podcastem Business Speak týdeníku Ekonom, pořadem Kdo to platí? na MALL.TV, je šéfredaktorem časopisu Trade-off, managing director odborného časopisu New Perspectives on Political Economy, ekonomickým poradcem SatoshiLabs a vede společnost bit agency.

Je autorem první české knihy o Bitcoinu (2015) a dalších kryptoměnách (2021, druhé vydání 2019). V roce 2020 mu vyšla kniha Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny. V roce 2021 mu vychází druhé vydání knihy Ekonomické bubliny (první vydání 2019).

Má doktorát z ekonomie z Vysoké školy ekonomické, vedle které vystudoval také mediální studia na Univerzitě Karlově.

V minulosti byl hlavním ekonomem Banky CREDITAS, hlavním ekonomem finanční skupiny Roklenředitelem Liberálního institutu a Ludwig von Mises Institutu pro ČR a SK. Vyučoval na Vysoké škole finanční a správní, na Vysoké škole ekonomické a na gymnáziích Porg a Nový Porg. Během první vlny pandemie provázel pořadem Dáme to na E15.

Stručněji

Mgr. Ing. Dominik Stroukal, Ph.D. is the Chief Economist of the Roger Payment Institution. He is the head of the Department of Economics at CEVRO Institute, author of several best-selling books, host of the Business Speak podcast of the Ekonom weekly, the Who’s Paying? on MALL.TV, he is the editor-in-chief of Trade-off magazine, managing director of the academic journal New Perspectives on Political Economy, economic advisor to SatoshiLabs and runs bit agency. He is the author of the first Czech book on Bitcoin (2015) and other cryptocurrencies (2021, second edition 2019). His book Dark Web: Sex, Drugs and Bitcoins was published in 2020. In 2021, he has a second edition of Economic Bubbles (first edition 2019).

He has PhD from the University of Economics in Prague and MA both from Economics and Media Studies (at Charles University).

In the past he was the Chief Economist of Banka CREDITAS, the Chief Economist of financial group Roklen, president of Liberalni Institut and Ludwig von Mises institute CZ & SK. He was a teacher at the Universtity of finance and administration, University of Economics and high schools Porg and Nový Porg. During the first Covid wave he hosted vidcast for E15.


Fotografie a videa

Play Video
Play Video
Play Video
Play Video
Play Video
Play Video

Upozornění na podvod! Zloději zneužívají moje jméno a mé fotografie, aby vás okradli. Pokud jste narazili na stránky, kde pod fotografií s Janem Krausem vybízím k investici do kryptoměn s lákavým zhodnocením, jedná se o podvod. Na podvodníky je podáno trestní oznámení a policie celou věc řeší.