John Taylor, člověk, který mohl zabránit krizi: Zvyšme sazby!

Prahu navštívil jeden z nejuznávanějších ekonomů současnosti. John B. Taylor je autorem tzv. Taylorova pravidla, které vymyslel v roce 1992 a publikoval o rok později. Dnes dle řady výzkumů víme, že kdybychom se tímto pravidlem řídili, nemusela by přijít poslední finanční krize. V exkluzivním rozhovoru pro server Roklen24 naznačil, co nás čeká.

Co nám říká Taylorovo pravidlo pro dnešní dobu? Jsou sazby centrálních bank nastaveny správně?

Dnešní sazby jsou nízké. A byly nízké dlouho. Měly by se zvýšit. A měly se zvýšit už dávno.

Centrální banky se neřídily vašim pravidlem?

Neřídily a podle řady výzkumů bychom nebyli svědky krize, kdyby se držely slušného monetárního pravidla. Nemusí rovnou používat tzv. Taylorovo pravidlo, ale prakticky jakékoliv jiné pravidlo je lepší než žádné pravidlo.

Jak by mělo takové pravidlo vypadat?

Jak říkal nositel Nobelovy ceny Milton Friedman, pravidlem by měla být zaprvé volná směnitelnost měn, zadruhé volný pohyb kapitálu a zatřetí pevné pravidlo centrální banky. Pokud by to bylo pravidlo pevného růstu peněžní zásoby, které navrhoval Friedman, nebo pravidlo, které jsem navrhl já, není tak důležité. Co je důležité, je skutečnost, že se centrální banky nerozhodovaly na základě pravidel a empiricky víme, že to vedlo k problémům.

Co způsobí další krizi?

Jako ekonom vím, že vznikají nerovnováhy. A nyní jich je hodně. Která z nich způsobí krizi, ale vědět nemůžu. Víme ale, že při nízkých úrokových sazbách lidé podstupují až příliš vysoká rizika. To může v budoucnosti vést k významným problémům.

Pomůžou nám nové technologie?

Ano. Lidé si chtějí vyměňovat peníze jedna k jedné přes telefon. K tomu nepotřebují centrální banky, stačí jim technologie. Centrálním bankám se to pochopitelně nelíbí.