Amazon chce vládám prodávat údaje o uživatelích kryptoměn

Internetový obchod Amazon získal ve Spojených státech patent na způsob, který podle jeho vlastních slov dokáže „identifikovat účastníky transakcí“ v bitcoinové síti. Amazon se nijak netají tím, že cílem je prodat tyto informace vládám.

Bitcoin a další kryptoměny nejsou výjimkou z daňového řádu a příjmy z transakcí v kryptoměnách se musí danit. Vlády se však dnes musí spoléhat na to, že daně lidé dobrovolně přiznají. Amazon tak má se svým patentem co nabídnout.

Patent, který byl podán již v roce 2014, explicitně říká:
„Zákazníkem mohou být například bezpečnostní složky, které mají zájem získat celosvětové bitcoinové transkace, které by byly seskupeny podle zemí, s ISP údaji, které by odhalily IP adresu a poštovní adresu pro konkrétní bitcoinové transakce.“

Otázkou zůstává, zda je uživatele opravdu schopný vystopovat. Takzvané „trackování“ bitcoinů je disciplína, které se i v České republice několik lidí věnuje a na základě různých postupů se jim daří odkrývat spojitosti mezi jednotlivými kryptoměnovými adresami. Při dodržení všech zásad bezpečnosti může být Bitcoin anonymní, u běžných uživatelů je ale stopování možné.

Nejbohatší člověk světa Jeff Bezos se pouští se svým Amazonem do rozličných vod. Dlouho se i spekulovalo nad jeho zapojením do světa kryptoměn. Přání uživatelů bylo, aby Amazon umožnil platby v kryptoměnách, spekulovalo se dokonce nad vlastním tokenem. Bezos ale překvapil a postavil se na druhou stranu barikády. „Nikdy bychom neprodali osobní údaje svých zákazníků,“ prohlásil mluvčí Amazonu. Cizích klientů ale možná ano.

https://roklen24.cz/a/StNmS/amazon-chce-vladam-prodavat-udaje-o-uzivatelich-kryptomen