Praha je podle Forbesu hlavním městem Bitcoinu. Umístil se i Žatec

Pokud se rozhodnete utratit své bitcoiny, nejjednodušší to budete mít v Praze. Americký Forbes použil data ze serveru Coinmap a sestavil žebříček měst, kde je nejvíce míst přijímacích platby v kryptoměnách. Podle Forbesu je prvenství Prahy nečekané, úplné překvapení by to ale být nemělo.

Praha je sídlem společnosti SatoshiLabs, která vyvinula první hardwarovou peněženku na světě Trezor a jejíž šéf Marek Palatinus přišel s úplně prvním těžebním poolem, čímž navždy změnil dějiny kryptoměn. Dodnes patří jeho Slush Pool mezi největší na světě. Ostatně, i server Coinmap, z kterého Forbes čerpal data, je produktem této společnosti.

V Praze máme Bitcoin Coffee, jedinou kavárnu na světě, kde se dá platit pouze kryptoměnami. Sama celá Paralelní Polis, kde kavárna sídlí, je centrem kryptoměn, kde se pořádají setkání u přednášek, ale i světové konference, například Hackers Congress. Sídlí u nás i firma General Bytes, druhá největší společnost vyrábějící bitcoinové bankomaty.

Těsně za Prahou se umístilo Buenos Aires, až třetí je technologické centrum světa San Francisco. Do první desítky se ještě vešel Madrid, New York, nizozemský Arnhem, Bogota, Vancouver, Londýn a dokonce Paříž, přestože zbytek Francie v přijímání kryptoměn spíše zaostává.

Mezi světové metropole se dostalo i další české město, severočeský Žatec. Při bližším prozkoumání je zjevné, že všech více než padesát míst, kde lze v Žatci bitcoiny platit, patří stejnému majiteli, ve skutečnosti jde o výdejnu více než padesátky e-shopů. Obyvatelům města chmele ale umožňuje roztáčet našetřené bitcoiny za širokou škálu zboží, a to se podle Forbesu počítá.

https://roklen24.cz/a/SRrek/praha-je-podle-forbesu-hlavnim-mestem-bitcoinu-umistil-se-i-zatec