Mgr. Ing. Dominik Stroukal, Ph.D​Mgr. Ing. Dominik Stroukal, Ph.D​

Co dělám

Co jsem vystudoval

 • 2012-2017, Vysoká škola ekonomická v Praze, Ekonomická teorie (Ph.D.)
 • 2008-2013, Univerzita Karlova v Praze, Mediální Studia (Mgr.), Mediální Studia (Bc.)
 • 2007-2012, Vysoká škola ekonomická v Praze, Ekonomická analýza (Ing.), Ekonomie (Bc.)
 • Desítky různých MOOC kurzů a seminářů a letních škol po celém světě.

O čem přednáším

 • Peníze: Nevím, jak peníze vydělat, ale vím, kde a jak vznikají, proč je špatně, že je to zrovna tak, co to způsobuje a proč bychom měli sledovat, kudy nové peníze tečou.
 • Bitcoin: Napsal jsem první knihu o Bitcoinu a roky o něm přednášel. Vím, proč je úžasný, jaké jsou jeho limity a proč blockchain nespasí svět.
 • Hospodářský cyklus: Nevím, kdy přijde další krize. Ale vím, jak krize vznikají, proč se nafukují bubliny a jak praskají.
 • Žijeme v nejlepší době dějin: Když se narodila babička mé babičky, umíralo v nejbohatší zemi na světě každé třetí dítě. Máme se úplně nejvíc nejlíp. Dokážu to na datech.
 • Transhumanismus: Byl jsem jedním z prvních lidí v ČR, kteří si nechali implantovat čip do ruky. Proč? Co všechno lze dělat spojením lidského těla a technologie?
 • Ekonomie médií: Ani ne tak o penězích, jako o tom, proč se média chovají tak, jak se chovají.
 • Dark Web: Příběh skryté části internetu a co si z něho můžeme odnést. Zdaleka to není tak divoké, jak si myslíte.

Co jsem dělal

Co mě baví

 •  S manželkou Barčou rozmazlujeme dceru Rebeku, syna Gabriela a kocoury Lva a Tygra. Mívali jsme i ježečka, který se narodil jako Hagrid, ale pro nás to byl Jesus.
 • Mám rád poezii, aktivně i pasivně. S výjimkou pro desetiletého adekvátní spolupráce s tátou Alešem na knížce básniček Zvířátkování, zhruba desítce sborníků a jedné téměř nekonečné básně, která mi pomáhala žádat o ruku, prozatím šuplíkařím.
 • Poslouchám metal. Spotify za 2018 mi řeklo, že nejvíc jsem naposlouchal Anaal Nathrakh, Behemoth a poslední Dimmu Borgir. Rád se ale vrátím k Faith No More, Soundgarden, Pearl Jam nebo Kiss. Nejlepší kapelou na světě vždy byli a budou Led Zeppelin.
 • Narodil jsem se v Žatci a stále jsem žatecký občan, i když jsem se usadil ve Strašnicích.
 • Rád se dívám na hezkou typografii, brzy bych se chtěl dostat na 100 navštívených zemí, snažím se poznat zákoutí skotské whiskey, rád si zalyžuju, krátce zaběhám nebo zatančím. The Boys, Peaky Blinders a Breaking Bad. Guiness. Sbírám hyperinflační bankovky a doutníkové objímky (i když někouřím). Nejúžasněji bylo v Íránu a v Kolumbii. Gruzínci jsou taky boží. Nejvíc mi k srdci přirostlo Irsko. Nezapomenu na Sao Tome. Kuba, Las Vegas a Singapur překvapí, i když to čekáte.

Stručněji

Dominik Stroukal přednáší a vede strategii na Metropolitní univerzitě. Je autorem několika knih, členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a ekonomickým poradcem SatoshiLabs. Slyšet ho můžete pravidelně v podcastu Ve vatě.

Je autorem první české knihy o Bitcoinu (2015) a dalších kryptoměnách (2021, druhé vydání 2019). V roce 2020 mu vyšla kniha Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny. V roce 2021 mu vychází druhé vydání knihy Ekonomické bubliny (první vydání 2019, druhé 2021).

Má doktorát z ekonomie z Vysoké školy ekonomické, vedle které vystudoval také mediální studia na Univerzitě Karlově.

V minulosti byl hlavním ekonomem Platební instituce Roger a   Banky CREDITAS, hlavním ekonomem finanční skupiny Roklen, ředitelem Liberálního institutu a Ludwig von Mises Institutu pro ČR a SK. Provázel podcastem Business Speak týdeníku Ekonom, pořadem Kdo to platí? na MALL.TV, vedl společnost bit agency, byl šéfredaktorem časopisu Trade-off, a managing directorem odborného časopisu New Perspectives on Political Economy. Byl vedoucím katedry ekonomie na VŠ CEVRO institut, vyučoval na Vysoké škole finanční a správní, na Vysoké škole ekonomické a na gymnáziích Porg a Nový Porg. Během první vlny pandemie provázel pořadem Dáme to na E15.

Stručněji

Mgr. Ing. Dominik Stroukal, Ph.D. lectures and is responsible for strategy at the Metropolitan University in Prague. He is a member of the Government’s National Economic Council (NERV), author of several best-selling books and an advisor to SatoshiLabs. He is one of the hosts of the podcast Ve vatě.

He is the author of the first Czech book on Bitcoin (2015) and other cryptocurrencies (2021, second edition 2019). His book Dark Web: Sex, Drugs and Bitcoins was published in 2020. In 2021, he has a second edition of Economic Bubbles (first edition 2019, second 2021).

He has PhD from the University of Economics in Prague and MA both from Economics and Media Studies (at Charles University).

In the past he was the Chief Economist of the Roger Payment Institution and  Banka CREDITAS, the Chief Economist of financial group Roklen, president of Liberalni Institut and Ludwig von Mises institute CZ & SK. He was a host of the Business Speak podcast of the Ekonom weekly, the Who’s Paying? on MALL.TV, founder of crypto-consulting bit agency, he was the editor-in-chief of Trade-off magazine and the managing director of the academic journal New Perspectives on Political Economy. He was the head of the Department of Economics at CEVRO Institute, a teacher at the Universtity of finance and administration, University of Economics and high schools Porg and Nový Porg. During the first Covid wave he hosted vidcast for E15.


Fotografie a videa

Play Video
Play Video
Play Video
Play Video
Play Video
Play Video