7 důvodů, proč Bitcoin není mrtvý

Bitcoinová horečka údajně skončila. O studii banky Barclays se minulý týden psalo všude. Například zde v Guardianu, v The Economist a samozřejmě i u nás na Roklen24. K tomu se přidala analýza Bank of America, která tvrdí, že bitcoinová bublina praskla a byla dokonce větší, než slavná tulipánová horečka. Horečka se už nemá kam šířit. Bitcoin prý umřel. Bitcoin ale není mrtvý. První z kryptoměn se může těšit na dlouhý život. Důvodů k optimismu je celá řada, podívejme se alespoň na některé z nich.

Bitcoin zemřel už více než 240krát

Server 99bitcoins nasbíral ty nejdůležitější články, v kterých byl Bitcoin odsouzen k zániku, v kterých už konečně bublina splaskla. Je úsměvné se některými pročítat, obzvlášť těmi staršími. Samozřejmě z toho neplyne, že Bitcoin nemůže nikdy umřít. Pouze určitá opatrnost před podobnými predikcemi.

Bylo už hůř

Současný růst a propad je obrovský, ale v porovnání s minulostí jsou řádově menší. Ano, když se podíváme na graf ceny, skoro tam největší bublinu z roku 2011 nenajdeme. Ta z roku 2013 tam zatím vidět je. Ale v roce 2011 vzrostla cena téměř 200x a zhroutila se o téměř 95 procent. V roce 2013 vzrostla stokrát a zhroutila se o 90 procent. Loňský růst byl „pouze“ 20krát a propad o „pouhých“ 65 %. Je snadné nakreslit loňskou bublinu a srovnat jí s tulipánovou horečkou, jak to dělá The Economist:

Když si ale graf oddálíte a podíváte se na delší časovou řadu, najdete tam podobný tvar několikrát. Podívejte se třeba na blockchain.info a zkuste si to. Najděte si roky 2011 a 2013. Stejný tvar, jako ten loňský najdete v roce 2013 dokonce dvakrát. Podlé této logiky by bitcoinová horečka měla už dávno být splasklá.

Lidé se chovají stádně, spekulují a bubliny vznikají a praskají. Všude. Bitcoin je mladý, nový a burzovní spekulanti nejsou ostřílení profesionálové. Bubliny se tak nafukují rychleji a více. Jeho volatilita ale v čase klesá.

Cena není vše

Bitcoin je pořád stejný, ať stojí dolar nebo milion dolarů. Jeho cena je samozřejmě zajímavý indikátor, protože ukazuje, co se děje s poptávkou. Pro fungování bitcoinové technologie ale neznamená prakticky nic. Transakci pošlete úplně stejně dnes, jako když byla cena dvojnásobná. Dokonce se naopak ukázalo, že při vyšších cenách začal být Bitcoin drahý. Samozřejmě s cenou koreluje řada dalších věcí v ekosystému kolem Bitcoinu, ale pro okamžité poslání informace o transakci po celém světě je nepodstatná.

Bitcoin se vyvíjí

Srovnávat Bitcoin s tradičními komoditami nedává smysl. Bitcoin je „programovatelný“, vyvíjí se. Zatímco zlato je neustále zlato, Bitcoin má možnost jít poptávce naproti tím, že bude použitelnější. Bitcoin v roce 2011 byl úplně jiný, než je dnes. Podstata byla stejná, ale vylepšoval se, aby bylo možné ho uchovávat v HW peněženkách, jako je český Trezor, aby bylo jednodušší ho používat, opravoval možné budoucí chyby apod. V současnosti se pracuje na škálování, aby bylo opět možné Bitcoin používat na platby za kávu. Současné návrhy, jako je Lightning Network, mu to umožní. Je jen otázka kdy.

Ano, pokud bychom vzali současný Bitcoin, přesunuli ho do roku 2100 a chtěli, aby ho používal celý svět, potom to nedává smysl. Je mnohem jednodušší si to představit třeba u zlata, které zůstane pořád stejné. A je to jeho nesporná výhoda! Bitcoin ale bude vypadat úplně jinak. Nemá fyzikální omezení, záleží jen na kreativitě tvůrců a na shodě dějinných náhod, na co zrovna bude potřeba reagovat.

Bitcoin odmazal pouhých 5 měsíců růstu

Současná cena kolem 8000 dolarů padla poprvé přesně před pěti měsíci v listopadu roku 2017. Jsme tam, kde jsme byli loni v listopadu. Pamatujete si tu eufórii? Odmazat pět měsíců růstu není nic extrémního. Facebook přišel před pár dny o devět měsíců růstu.

Možná už neudělá stonásobek za rok, no a co?

Barclays má pravdu, že k růstu ceny je potřeba vyšší poptávka. To je elementární ekonomie. Nabídka je stálá a zvyšuje se předvídatelnou rychlostí. Jediné, co poté vede k vyšší ceně je růst poptávky. K tomu je zapotřebí, aby danou komoditu chtěli lidé více.

To ale platí u Bitcoinu stejně jako u zlata nebo platiny. Samozřejmě je Bitcoin trochu zvláštní komodita, protože růst ceny nemotivuje těžaře hledat nová naleziště a záleží tedy výhradně na poptávce. Princip je ale stejný. Ani zlato neporoste, pokud ho lidé nebudou poptávat víc.

Barclays ale tvrdí, že Bitcoin je mrtvý, protože další poptávající se budou hledat těžko. Napsala by to samé banka o zlatě? Nebo o svých vlastních akciích? Je pravda, že lidé kolem světa slyšeli asi spíš o Bitcoinu než o Barclays. Určitě víc lidí ale slyšelo o zlatě, než o Bitcoinu. Je zlato mrtvé?

A co víc, Bitcoin má ambici stát se celosvětovými penězi budoucnosti. Pokud by se jimi měl stát, potom prostor pro růst poptávky zjevně existuje.

Bitcoin je plán B

Pro většinu lidí není použitelnější a lepší než současné peníze. V dobách nízké inflace a rozumných centrálních bankéřů padá často otázka, proč by měl někdo Bitcoin používat. Díky bohu, že ho nemusíme používat. Je ale senzační, že máme něco, co bychom mohli používat, kdyby se v budoucnu k moci a dokonce i k centrální bance dostali populisté a rozpoutali hyperinflaci.

Zdá se nám, že se to nemůže stát, ale podívejte se zpět do 20. století, co všechno se dělo s penězi. Stačí na našem území. Moje babička, která se stále těší dobrému zdraví, zažila pět různých měn, tedy čtyři měnové revoluce, z nichž tři byly radikální a připravily ji o úspory. Plán B bohužel neměla.

Určitě existuje celá řada důvodů, proč tady za 100 let Bitcoin být nemusí. Nebo proč může být předběhnut. Anebo mnohem menší, než je dnes. Můžou tvrdě zasáhnout vlády, může se najít lepší technologie. Důvodů k optimismu je ale víc než dost.

https://roklen24.cz/a/SwxdV/7-duvodu-proc-bitcoin-neni-mrtvy