Trump se mýlí. Obchodní války nelze vyhrát

Americký prezident Donald Trump vyhrál spoustu bitev, to se mu musí nechat. Vyhrál řadu malých potyček v byznysu, velké bitvy v médiích a válku o post amerického prezidenta. A byly to hodně tvrdé střety. Nyní si ale troufl na soupeře, kterého porazit nemůže. Rozhodl se porazit ekonomii.

Dle jeho vlastního tweetu jsou obchodní války „dobré“ a „je snadné je vyhrát“. Žádná válka ale není dobrá a není snadné ji vyhrát. A pokud je definicí vítězství, že se po válce má obyvatelstvo lépe, potom války nelze vyhrát. Války lze jen ustát s menšími ztrátami.

Obchodní válka, starý dobrý protekcionismus, je jen bídačením vlastního obyvatelstva. Umělé zvyšování nákladů na nákup zboží ze zahraničí. Stojí na mylném a staletí vyvráceném předpokladu, že mezinárodní obchod je hrou s nulovým součtem. Že pokud si nekoupíme ocel z Číny, potom si ji koupíme z Ameriky. Čína ztratila a Amerika získala.

Pokud by tomu tak bylo, pak by nejbohatší společnosti byly ty nejvíce uzavřené. Ty, kde si všichni vyrábí sami pro sebe všechno. A přitom je to úplně naopak. Nejbohatší lidé a společnosti jsou právě ty, které jsou specializované na jednu či několik málo činností, které umí ze všeho nejlépe, a následně svůj úžasný produkt směňují s okolím. Nikoho by nenapadlo, že jsou Bill Gates nebo Jeff Bezos bohatí, protože umí všechno od pěstování zeleniny přes výuku programovacího jazyka až k managementu vlastní firmy. Ne, jsou nejlepší právě v tom, co dělají, a vše ostatní nakupují od těch, kteří vynikají zase v něčem jiném.

U států se občas zdá, že by to mělo fungovat jinak, ale je to úplně stejné. Místo otázky „proč by si měl Jeff Bezos opravovat motorku“ se najednou oháníme tajemnými ekonomickými termíny, jako je deficit zahraničního obchodu.

Deficit obchodu ale není nic jiného, než že od někoho nakupuji, protože jsem si jinou činností vydělal hodně peněz, zatímco on nenakupuje ode mě. Každý den, když jdu do pekárny u sousedů, si od nich nakupuji snídani a pečivo. Můj obchodní deficit je extrémní. Pekárna si nikdy nic nekoupila ode mne. Mohla po mě chtít umýt nádobí. Může mě mrzet, že tím nevytvořila poptávku po mé práci, ale já bych je stejně odmítl, protože mám na práci něco jiného, v čem jsem lepší. Obchodní deficit není nic jiného. Prostě spolu obchodujeme.

A Čína vyrábí hodně. Je velká, lidnatá, bohatne a má nízké náklady na práci. Takže vyrábí hodně zboží. A ať se nám to líbí nebo ne, je v tom dobrá. A je také dobrá ve výrobě oceli. Proto ocel z Číny kupujeme.

Někomu to skutečně může pomoci. Američtí výrobci oceli se můžou, pokud budou mít štěstí, mít lépe, než se měli. Pojďme ale potom nazývat věci pravými jmény. Nebavme se o obchodním deficitu. Ať Donald Trump řekne narovinu, že chce, aby zbytek obyvatel ze své kapsy platil lepší život amerických ocelářů. Bylo by to fér. A možná by na to i získal dodatečnou podporu. Možná by se lidé obětovali, aby pomohli odvětví v nouzi. Místo toho se ale rozpoutala válka a lidé ponesou její náklady.

Zobrazit obrázek na Twitteru

Ano, je pravda, že po válce občas dostanou někteří generálové medaile. A to je celá podstata tažení Donalda Trumpa do obchodní války. Doufá v medaili. Lidé budou trpět, ale generál může získat uznání. Moc dobře ví, že na úkor všem ostatním vzrostou zisky úzké skupině výrobců a zpracovatelů oceli a hliníku. A ti mu dají hlas, až nastanou další volby. Náklady se rozptýlí mezi stovky milionů ostatních lidí.

Lidé se můžou ozvat. Ostatně, stalo se to Georgi Bushovi v roce 2002, když zavedl cla na ocel. Po roce a půl je musel zrušit, protože nefungovaly tak, jak si George Bush přál. Fungovaly bohužel tak, jak předvídá ekonomická teorie.

I Donald Trump si dnes hraje s ohněm. Trhy na zprávy o clech reagovaly negativně. Lidé je považují za špatné. Ani jeden z více než stovky ekonomů zpovídaných agenturou Reuters neuvedl, že budou mít cla pozitivní dopad. Zakolísal dolar. Akciový trh spadnul. Všechny tyto náklady nesou miliony dalších lidí.

A může být hůř. V době, kdy se čím dál víc mluví o bublinách na trhu realit, akcií a řadě dalších, všichni jen čekají na to, co je propíchne. Donald Trump po těchto bublinách běhá se špendlíkem obchodní války.

Donald Trump nemá pravdu. Obchodní války nejsou dobré a nedají se vyhrát.