Účet za pyl? Českou republiku může vyjít na víc než miliardu

Až miliardu a půl korun nás může stát každoroční pylová sezóna. Netrpí jen alergici, ale i provozovatelé restaurací a turistických atrakcí.

Každý pátý Čech trpí nějakou alergií. Řada alergiků tak v posledních dnech nemohla ani vyjít z domu, když Českou republiku zaplavilo jaro a s ním i nával pylu. Znatelnou újmou je ale pyl i pro naše peněženky.

Nákladů spojených s pylem je celá řada. Tím nejviditelnějším jsou náklady na léčbu alergií. V České republice se prodají ročně miliony balení léků na alergie. Jen za první čtyři měsíce loňského roku to byly téměř dva miliony balení. Navíc zdravotní pojišťovny vydají stovky milionů na samotnou léčbu. V roce 2017 vydala jen Všeobecná zdravotní pojišťovna 579 milionů korun na léčbu alergií a dalších 195 milionů za léky.

Dai-Ichi Life Research Institute v Tokiu vypočítal, že Japonsko stojí pyl až 40 miliard korun (1,8 miliardy dolarů) ročně. Pokud použijeme jejich výsledky a přepočítáme je na velikost české ekonomiky, dostaneme odhad ve výši 1,5 miliardy korun pro Českou republiku. Výpočet přesných nákladů by sice vyžadoval podrobnější studii, ukazuje se však, že jde o ekonomicky významný náklad. Je to například více, než kolik nás ročně stojí provoz Poslanecké sněmovny.

Nejde ale pouze o alergiky. Institut peníze vynaložené na léčbu alergií totiž mezi náklady nepočítá. Na miliardy se dle hlavního ekonoma institutu Toshihira Nagahamy dostaneme zejména započítáním snížené spotřeby, jelikož lidé trpící alergiemi častěji zůstanou doma. Vedle toho si v zaměstnání berou více volna a nechodí do práce, anebo když jdou, tak jsou méně produktivní.

Z pylu se stalo dokonce i politicky citlivé téma. Nejen v České republice, ale i například ve zmíněném Japonsku, kde na boji proti němu postavila v loňských volbách současná guvernérka Tokia Yuriko Koike svou volební kampaň. A volby vyhrála.

https://roklen24.cz/a/SBYcv/ucet-za-pyl-ceskou-republiku-muze-vyjit-na-vic-nez-miliardu